در جامعه امروز تقریبا اکثر اقشار جامعه با تعریف فیزیوتراپی تا حدودی آشنا هستند اما به منظور آشنایی بیشتر هرچه عزیزان با این رشته وسیع درمانی ، در اینجا تعریفی که به تصویب حدود 1000 فیزیوتراپیست از کشورمون رسیده است رو به عرض عزیزان میرسونیم

“فیزیوتراپی ، نیاز امروز ، ضرورت فردا

فیزیوتراپی درمانی علمی بر اساس تحصیلات عالی و بالینی با قدمت طولانی میباشد که همزمان با توسعه دانش پزشکی به یکی از ارکان درمان های نوین پزشکی تبدیل شده است.

اصلی ترین هنر و تخصص فیزیوتراپیست توانایی انجام مهارت های دستی و حرکت درمانی است که در جهت پیشگیری از بسیاری بیماریها و درمان و توانبخشی افراد جامعه بکارگرفته میشود.

خواص امواج مختلف مانند امواج صوتی ، مغناطیسی ، لیزر ، شاک ویو ، رادیویی و خواص درمانی آب ، سرما و گرما بکار گرفته میشوند تا دستیابی به این اهداف آسانتر میشوند.

اعمال مذکور منحصرا توسط فیزیوتراپیست های فارغ التحصیل از دانشکده های توانبخشی انجام میشود که آموزش های علمی را طی کرده و درمان های بالینی را به خوبی فراگرفته اند.

دیدگاه منحصر به فرد فیزیوتراپیست از بیمار و شناخت ویژه اش از عملکرد و ساختار طبیعی بدن در کنار معاینه و ارزیابی دقیق به وی این توانایی را میدهد تا بیماران را در جهت رسیدن به اهدافی مانند پیشگیری از بیماری ها ، تطابق افراد با محیط کار ، افزایش کیفیت زندگی افراد ، کاهش نیاز به برخی جراحی ها و درمان های دارویی طولانی مدت که عوارضی نیز در پی دارند ، سوق میدهند.

علم فیزیوتراپی و فیزیوتراپیست در موارد مشروح زیر به مشاوره ، راهنمایی ، پیشگیری و در صورت لزوم به درمان مبادرت مینماید :

– عوارض کم تحرکی زندگی مدرن مانند آرتروز مفصل ، بیرون زدگی دیسک ، ناهنجاری های اسکلتی و بیماری های قلبی عروقی

– بیماری های مغز و اعصاب مانند سکته و ضربه های مغزی ، سوختگی ، بیماری های پوستی ، روماتیسمی ، ریوی ، زنان ، ضایعات ورزشی ، جراحیهای ارتوپدی و مغز و اعصاب

تمامی روش های درمانی فیزیوتراپی دارای شواهد و پایه علمی و تحقیقاتی بوده و با درمان هایی مثل طب فیزیکی ، کایروپراکتیک ، طب سنتی ، ورزش درمانی و ماساژ درمانی کاملا متفاوت میباشد.

امروزه در دنیا جهت ارتقا درمان فیزیوتراپی اقدام به اجرای دکترای حرفه ای این رشته و ایجاد تحصیلات به صورت تخصصی و دوره عالی تکمیلی پس از کسب درجه دکترا شده است که امید است در کشور عزیزمان این واقعیت به وقوع بپیوندد…”

اجرا شده توسط: همیار وردپرس